Maszyna życzeń i inne opowiadania

Stalker Books
Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2022
Autor: Arkadij i Borys Strugaccy
Format: 200x130 mm
Liczba stron: 712
86 punktów lojalnościowych za ten produkt
Dostępność:
niedostępny
Producent:
EAN:
9788367223140
Czas wysyłki:
48 godzin
86,99 zł
Powiadom o dostępności
Dodaj do ulubionych Zapytaj o produkt
Opis produktu
Cechy
Komentarze

I niech nikt nie odejdzie pokrzywdzony!

Parafrazując powyższe ostatnie zdanie powieści "Piknik na skraju drogi" braci Strugackich możemy śmiało powiedzieć, że od tego zbioru opowiadań nikt nie odejdzie niezadowolony.

Arkadij i Borys Strugaccy, prawdziwi światowi giganci science fiction, właściwie nie pisali opowiadań. Jedynie na początku drogi twórczej popełnili trochę krótkiej formy, zebranej potem w tomie Sześć zapałek. Ale na przykład książki Południe. XXII wiek i Lot na Amalteę czy Stażyści to tak naprawdę opowiadania składające się w jedną całość, przez co traktowane są te teksty jako powieści. W związku z kłopotami z cenzurą i wydawcami, Bracia prawie wszystkie swoje utwory powieściowe kreślili, poprawiali, pisali kolejne wersje, dopisywali lub usuwali fragmenty. Przez bibliografów czasem owe fragmenty są traktowane jako opowiadania.

W Polsce nie mieliśmy dotąd takiego wyboru ich krótkiej formy poza rozrzuconymi po antologiach perełkami, poza zbiorem Z zewnątrz czy tomem Południe, XXII wiek, składającym się z opowiadań snujących opowieść o przyszłości ludzkości, gdzie bohaterami są przyszli progresorzy, znani potem z wielu powieści ABS. Tylko że wspomniany tom wyszedł w Polsce nie wiadomo dlaczego bez kilku opowiadań. Teraz, w naszej edycji, dostaniecie wszystkie niepublikowane. A także fragment pierwszego scenariusza do filmu Tarkowskiego Stalker czy kawałki wyrzucone z powieści z powodów cenzuralnych itd.

Książkę poprzedza obszerna przedmowa Pawła Laudańskiego.

Czy będzie to absolutnie wszystko z krótkiej formy ABS? Nie, bo zalicza się tu np. teksty z Lotu na Amalteę czy Stażystów a te pozycje wyszły w Polsce kompletne. Nie będzie też niektórych wprawek, odrzuconych wersji czy wstępów do powieści.